Przełomowe badanie przeprowadzone w Izraelu wykazało, że hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) odwraca procesy starzenia organizmu u ludzi. Wyniki badań, opublikowane w recenzowanym amerykańskim czasopiśmie Aging (publikującym artykuły naukowe w dziedzinie badań nad starzeniem się) pokazują, że możliwe jest ukierunkowanie i odwrócenie procesu starzenia na podstawowym poziomie biologii komórkowej.

Na poziomie komórkowym istnieją dwie kluczowe cechy procesu starzenia: skrócenie długości telomerów i starzenie się komórek. W przełomowym badaniu pacjenci w wieku 64 lat i starsi przeszli serię zabiegów HBOT. Przeprowadzone liczne badania wykazały, że hiperbaryczna terapia tlenowa odwraca skracanie telomerów i akumulację starzejących się komórek. Badanie wykazało, że długość niektórych telomerów wzrosła o ponad 20%, podczas gdy liczba starzejących się komórek zmniejszyła się nawet o 37 procent.

Dotychczasowe badania naukowe wykazywały, iż na zdolność do spowalniania skracania się telomerów mają wpływ trening wytrzymałościowy tlenowy lub trening interwałowy o wysokiej intensywności stosowany przez sześć miesięcy, w wyniku którego długość telomerów wydłużała się do 5% (Werner CM, Hecksteden A, Morsch A, Zundler J, Wegmann M, Kratzsch J, Thiery J, Hohl M, Bittenbring JT, Neumann F, Böhm M, Meyer T, Laufs U. Differential effects of endurance, interval, and resistance training on telomerase activity and telomere length in a randomized, controlled study. Eur Heart J. 2019; 40:34–46. 10.1093/eurheartj/ehy585).

Podsumowując, badanie wskazuje, że hiperbaryczna terapia tlenowa może znacząco wydłużać telomery i usuwać starzejące się komórki i przez to pozytywnie wpływać na długość i jakość życia pacjentów poddawanych tlenoterapii hiperbarycznej.

20 listopada 2021

Tlenoterapia hiperbaryczna odwraca procesy starzenia u ludzi

DZISIAJ ZDROWIE JEST W TWOIM ZASIĘGU TLENOTERAPIA  HIPERBARYCZNA   ZDRÓJ

TLENOTERAPIA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ