Jak długo trwa zabieg terapeutyczny w komorze hiperbarycznej?

Pojedynczy zabieg trwa 60 minut, do tego dochodzi czas sprężania i rozprężania, każdy po około 10 minut. W takim rachunku całkowity czas spędzony w komorze wynosi 80 minut. Możliwe jest również łączenie maksymalnie 2 zabiegów w jednej sesji terapeutycznej (wybierane często przez pacjentów ze względu na maksymalizację efektu leczniczego w trakcie jednej sesji, jak i oszczędność czasu na dojazdy).

Czy do przeprowadzenia terapii hiperbarycznej wymagane jest skierowanie od lekarza lub konsultacja lekarska?

Skierowanie lub konsultacja lekarska nie są wymagane, jednak jeżeli po zapoznaniu się z przeciwwskazaniami do terapii (opisanych na naszej stronie internetowej bądź w oświadczeniu, które Państwo u nas wypełniają) mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, czy mogą Państwo do terapii podejść, prosimy o konsultacje z lekarzem rodzinnym bądź leczącym aktualne schorzenie.

Jaka ilość zabiegów jest wskazana, by można było zauważyć efekt terapii?

W przypadku hiperbarii tlenowej specjaliści określają ilość 5 zabiegów jako minimalną by doświadczyć pierwszych efektów leczniczych terapii.

Efekt terapii jest ściśle związany z rodzajem schorzenia i aktualnym stanem ogólnym organizmu. Choroby chroniczne i stany chorobowe ostre wymagają dłuższych sesji rehabilitacyjnych niż zabiegi stosowane w celach profilaktycznych. Pacjent z cukrzycą, mający duże problemy krążeniowe, po amputacji palca stopy w zespole stopy cukrzycowej, będzie potrzebował 20-30 zabiegów, by efektywnie wspomóc gojenie się rany. Inny, mający np. problemy reumatologiczne, zauważy być może znaczącą różnicę już po 10 zabiegach. Jest to sprawa bardzo indywidualna i niestety nie da się określić wcześniej dokładnej ilości potrzebnych zabiegów. Bardzo często pacjenci, widząc pozytywne i lecznicze działanie komory, przedłużają sobie sesje terapeutyczne o kolejne pakiety.

W jakich ramach czasowych powinno się wybrać wykupiony pakiet zabiegowy?

By zabiegi przyniosły oczekiwany leczniczy efekt trzeba je wykonywać codziennie. Czyli np. pakiet 10 zabiegów: od poniedziałku do piątku, codziennie przez 2 tygodnie, z przerwą na sobotę (albo razem z sobotą) i niedzielę. Ewentualnie zdecydować się na zabiegi podwójne, wtedy czas trwania całego pakietu odpowiednio się skróci.

Jak wygląda sam zabieg?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, najważniejsze by nie wnosić do komory żadnych sprzętów elektronicznych (np. tabletu) ani rzeczy osobistego użytku jak zegarki czy biżuteria. Włosy nie powinny być polakierowane, powinno się też zrezygnować z makijażu, kosmetyków czy kremów, paznokcie powinny być pomalowane co najmniej 2 dni wcześniej, ruchome akcesoria medyczne, jak np. aparaty słuchowe należy ściągnąć. Z zabiegów w komorze hiperbarycznej korzystamy będąc ubranym w bawełnianą odzież własną lub dostarczoną przez nas, nie należy wchodzić w ubraniach wykonanych z materiałów syntetycznych. Podczas zabiegu pacjent wygodnie leży i oddycha blisko 100 % tlenem poprzez założoną maskę tlenową. Czas umila mu oglądanie telewizji, może tez czytać książkę lub zrobić sobie drzemkę. Przez cały czas jest monitorowany przez nasz personel, z którym może mieć bezpośredni kontakt wzrokowy oraz głosowy.

Czy dzieci również mogą być poddawane zabiegom?

Tak. Dzieci poddawane u nas terapii to najczęściej dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, często ze spektrum autyzmu, ale także padaczką lekooporną czy innymi schorzeniami np. mózgowym porażeniem dziecięcym.

Jak przeprowadza się terapię w przypadku małych dzieci?

Małe dzieci wchodzą do komory z opiekunem, najczęściej z mamą.

Sama terapia jest przeprowadzana dokładnie tak, jak w przypadku osób dorosłych. Zdarza się jednak, że dziecko, mimo przebywania w komorze z mamą, poprzez płacz i niezadowolenie daje znać, że sytuacja jest dla niego niekomfortowa. Często wtedy próbuje ściągnąć sobie maseczkę tlenową, co osłabia efekt zabiegu. W takiej sytuacji, aby oszczędzić maluchowi stresu, zaleca się wykorzystywać na zabieg czas drzemki poobiedniej, bądź terapię wieczorną porą, gdy dzieci już śpią. Starsze dzieci umilają sobie czas terapii oglądaniem i słuchaniem bajek, które udostępniamy na zewnętrznym ekranie widocznym przez szeroki właz komory.

Czym różni się nasza twarda komora od jednoosobowych komór miękkich?

Nasza twarda komora hiperbaryczna, składająca się z komponentów firmy będącej liderem na rynku pojedynczych i wieloosobowych komór hiperbarycznych, dysponuje ciśnieniem 1,5 ATA, czyli większym niż większość komór miękkich mających tylko 1,3 ATA, oferujących zabiegi na rynku rehabilitacyjnym. Ciśnienie 1,5 ATA określane jest jako minimalne ciśnienie terapeutyczne konieczne do uzyskania leczniczego efektu w hiperbarii tlenowej.

Czy można korzystać z terapii mając np. w kręgosłupie wstawiony implant?

Tak, wstawione/wkręcone elementy stałe (jak implanty) nie są przeciwwskazaniem do korzystania z hiperbarii tlenowej.

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

Głównymi, bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania terapii tlenowej są: nieleczona odma opłucnowa oraz przyjmowanie leków cytotoksycznych takich jak bleomycyna, doksorubicyna, disulfiram itd. Za przeciwwskazania względne, czyli wymagające wcześniej konsultacji z lekarzem, uważa się również ciążę, astmę, rozedmę czy choroby obturacyjne płuc, epilepsję, przewlekłe zapalenie zatok, ostrą infekcję górnych dróg oddechowych, gorączkę, klaustrofobię, rozsianą chorobę nowotworową, rozrusznik serca, zapalenie nerwu wzrokowego. W przypadku innych schorzeń, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zawsze zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu hiperbarycznej terapii tlenowej.

Czy osoby z nadciśnieniem również mogą korzystać z zabiegów?

Owszem, jednak ciśnienie musi być wyrównane, pacjent nie powinien również mieć klaustrofobii czy lęku przed zabiegiem.

Czy można terapię hiperbaryczną przeprowadzać po przebytej operacji?

Tak, mamy wielu pacjentów, którzy pragnąc przyspieszyć proces gojenia ran, zgłaszają się na terapię krótko po przebytej operacji. W takim przypadku sugerujemy jednak konsultację z lekarzem prowadzącym leczenie.

Czy można poddać się terapii tlenowej z chorobą serca bądź innymi schorzeniami krążeniowymi?

Tak, choroby układu krwionośnego nie są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegów hiperbarii tlenowej, w razie wątpliwości radzimy skonsultować się z lekarzem, który prowadzi leczenie.

Czy zabieg hiperbarii tlenowej jest bezpieczny?

Nasza komora hiperbaryczna posiada szereg zabezpieczeń, pozwalających na w pełni bezpieczne i komfortowe przeprowadzanie terapii. Dodatkowo ciśnienie 1,5 ATA wykorzystywane podczas zabiegu, jest ciśnieniem jeszcze na tyle niskim i nieinwazyjnym, że nie zdarzają się podczas zabiegu żadne powikłania laryngologiczne bądź inne.

Jaki dyskomfort można odczuwać podczas sprężania powietrza w początkowej fazie zabiegu?

Dla pacjenta przebywającego w komorze odczucia są podobne do tych podczas zmian wysokości w trakcie lotu samolotem: parę prostych ćwiczeń polegających na ziewaniu, przełykaniu śliny, czy też zatkaniu nosa i ust przy jednoczesnym wydmuchiwaniu powietrza pozwalają na wyrównanie ciśnienia w uszach. Po 2-3 zabiegach organizm przyzwyczaja się do tych zmian na tyle, że dla ogromnej większości pacjentów zmiany ciśnienia nie są już tak wyraźnie odczuwalne. W komorze panuje przyjemna temperatura, która w fazie podnoszenia ciśnienia delikatnie wzrasta, natomiast zmniejsza się wraz z jego obniżaniem, za co odpowiadają towarzyszące nam prawa fizyki gazów.

Czy osoby z klaustrofobią mogą korzystać z komory?

Silna klaustrofobia jest przeciwwskazaniem do korzystania z komory. Jednak zwykły lęk czy strach przed przebywaniem w komorze bierze się najczęściej z braku informacji, jak przebiega taki zabieg i jakich doznań należy oczekiwać i mija najczęściej po 2-3 zabiegach. Możliwość obejrzenia filmu czy ulubionego programu telewizyjnego pozwala dodatkowo odwrócić uwagę pacjenta od samego zabiegu i w ten sposób obniżyć poziom jego stresu.

FAQ

często zadawane pytania

Social Media

Ważne

DZISIAJ ZDROWIE JEST W TWOIM ZASIĘGU TLENOTERAPIA  HIPERBARYCZNA   ZDRÓJ

TLENOTERAPIA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

JEDYNA TWARDA KOMORA W REGIONIE

RODO