Nagła głuchota jest zaburzeniem pojawiającym się niespodziewanie i charakteryzującym się całkowitą lub częściową utratą słuchu, co znacząco wpływa na jakość życia pacjentów. Objawami towarzyszącymi są szumy uszne, zawroty głowy, wymioty, uczucie pełności w uchu. Udowodniono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej optymalizują warunki regeneracji struktur ucha wewnętrznego poprzez poprawienie właściwości reologicznych i mikrokrążenia, dlatego terapia tlenem hiperbarycznym jest metodą przynoszącą pozytywne rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Tlenoterapia jest skuteczna i powinna być stosowana, szczególnie u pacjentów z ciężkim ubytkiem słuchu. Dodatkowo wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym w sposób istotny poprawia rokowania pacjenta.

Ocena wyników leczenia nagłej głuchoty idiopatycznej z zastosowaniem terapii tlenem hiperbarycznym, M. Jadczak, P. Rapiejko, I. Kantor, K. Szczygielski, J. Usowski, J. Piechocki, D. Jurkiewicz, Otolaryngologia Polska 2007, LXI, 5

Nagła głuchota leczona tlenem hiperbarycznym (HBO) – opis przypadku, M. Fal, J. Piechocki, M. Morawska-Kochman, M. Michałkiewicz, T. Kręcicki , PolHypRes 2015 Vol. 51 Issue 2 pp. 7-10

Hyperbaric Oxygen Therapy as Salvage Therapy for Sudden Sensorineural Hearing Loss, Jakov Ajduk, Mihael Ries, Robert Trotic, Ivana Marinac, Kovacic Vlatka, Vladimir Bedekovic, The Journal of International Advanced Otology 2017; 13(1):61-4

30 grudnia 2021